Akupunktur Nedir?

Akupunktur Nedir?

Akupunktur, derinin altında yer alan 14 birbirinden ayrı enerji kanalının üzerinde bulunan direnç noktalarının ilişkili olduğu organlar ile arasındaki bağlantısını temel alır. Dünya Sağlık Örgütü tarafından günümüzde 150 ‘nin üzerinde rahatsızlığın iyileştirilmesinde etkili olduğu kabul edilmiştir. Hatta yan etkisi olmaması nedeniyle bazı ameliyatlarda anestezi yerine kullanılmaktadır.

Akupunktur, iğne anlamına gelen “Akus” ile batırma anlamına gelen “puntura” kelimelerinin birleşiminden meydana gelmektedir. 1991 yılı itibariyle ülkemizde de bilimsel bir tedavi yöntemi olarak kabul edilen akupunktur, o tarihten günümüze kadar pek çok üniversitede eğitimi verilmektedir.

Akupunktur Başlıca Etkileri

Akupunktur TedavisiBaşta zayıflama ve sigarayı bırakma olmak üzere pek çok alanda etkisi olan akupunktur tedavisinin başlıca etkileri şunlardır;

Analjezik Etki: Akupunktur tedavisinin giderdiği en popüler rahatsızlıkların başında baş, bel, boyun, omuz ve romatizma arıları gibi arıların azaltılması gelmektedir.

Sedasyon Etkisi: Uykusuzluk ve epilepsi (sara) gibi hastalıkların tedavisinde etkili rol oynamaktadır.

Homeostazis Etki: Vücudumuzda sempatik sinirler kalp atışını hızlandırma, sindirim sistemimizi yavaşlatma, kan damarlarını daraltma, idrar torbasını genişletme, bronşları ve göz bebeklerini genişletmektedir. Parasempatik sinirler ise kalp atışını yavaşlatma, sindirim sistemindeki aktiviteyi arttırma, kan damarlarını genişletme, idrar torbasını, bronşları ve göz bebeklerini daraltmaktadır. Endokrin ise, büyüme hormonundan, östrojen ve testesteron hormonuna kadar tüm hormonların salgılanmasını sağlayan iç salgı bezlerinin oluşturduğu sistemdir.

Akupunktur vücudumuz için son derece önemli olan sempatik, parasempatik sinirlerin, ve endokrinin dengeli şekilde işlemesine yardımcı olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirme: Vücudun direncini arttırmakta önemli role sahip olan antikor ve gamaglobulinleri yükseltir. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudumuzun hastalıklardan daha etkili şekilde korunmasına yardımcı olur.

Psikolojik Etki: Dopamin, vücudunuzda zevklerinizi, duygularınızı ve hareketlerinizi etkileyen, vücut tarafından üretilen bir kimyasaldır. Serotonin ise kişide mutluluk, canlılık ve zindelik hissi veren hormondur. Ağırlıklı olarak, depresyon ve benzeri hastalıklarda ilaçlar ile arttırılmaya çalışılan bu iki önemli hormon akupunktur tedavisi ile doğal yollardan arttırılmaktadır.

Motor Tamir Etkisi: Felç ve benzeri fiziksel motor bozukluklarının iyileştirilmesini hızlandırmaktadır.

Rejenerasyon Etkisi: Uygulanan bölgelerde kan akışını hızlandırarak hücre yenilenmesi sağlanmaktadır.

Paylaş:

Leave comment